Quantcast
Channel: Светослав Петров, автор в BOYSCOUT
Viewing all 807 articles
Browse latest View live

Въздушните снимки на Михаил Попов убиват с красота

$
0
0

Capitol Fort на Цариградско шосе © Михаил Попов

Помните Михаил Попов от спорадичните му появи в сайта покрай снимането на фатални жени с анораци, градски номади, обновени легенди и всъдеходи със странни имена. Напоследък обаче, симпатичният младеж се е съсредоточил върху поддържането на масивна брада и публикува възбуждаща въздушна фотография от страната, която очарова с чистата си геометрия и наситени цветове и е способна да просълзи дори най-циничния антипатриот в списъка с приятели. Последната любовна афера на Попов с този жанр от фотографията започва преди повече от година и половина покрай YouTube и Instragram и с покупката на подходящ дрон от приятел. В момента, в който се научих да го управлявам, вътрешният глас на 13-годишния Мишо започна да крещи WE FUCKING MADE IT! мой летящ робот с камера!

Ляво: Дворът на 6-то СОУ в София/ Дясно: Кръговото на цариградско шосе след 4 километър в София © Михаил Попов

Първоначалната еуфория обаче бързо отстъпва място на идеята за добър инструмент, който ти дава изключително уникална перспектива. Дали е DSLR камера или GoPro или дрон е горе-долу все тая – настройките и добрата композиция са еднакви за всичките, просто говорим за различни инструменти в различни ситуации. Не съм сигурен дали съм почнал да наблягам на въздушна фотография, просто публикувам повече такива кадри, опитвам се да пътувам леко и забелязвам, че все по-често посягам към раницата с дрона, а не с DSLR-a. И макар въобще да не е единственият човек, който се занимава с подобно нещо наоколо, Попов привлича вниманието с особената сантименталност на кадрите и любов към градските и природни пейзажи, в които обича да се губи.

Ляво: ТЕЦ Изток в Дружба/ Дясно: Бул. Александър Малинов в столичния квартал Младост © Михаил Попов

Има ли различни стилове във въздушната фотография? Не съм сигурен, по-скоро (ако) имаш собствен стил, той си личи в цялото съдържание, което правиш. След няколко години, когато отмине първоначалният хайп по дроновете, хората ще започнат да ги възприемат като част от ежедневието и няма да го има разделението на наземна и въздушна фотография, хаха. Освен това, тази (дрон) технология  също ще започне да разкрива истинския си потенциал и полезна страна в сферата на 3D мапинга, спасителните и издирвателни операции, анализирането на посевите и реколтата и много други.

Ляво: Площадът пред Центална гара в София/ Дясно: Марината на Балчик © Михаил Попов

Как избираш локациите? Най-често снимам градски пейзажи. София определено не прилича на Хонконг или Ню Йорк, но си има своя сив и керемиден чар. Google Earth е добър приятел. Търся нещо, което изглежда интересно отгоре и има известна повтаряемост като форми или сгради. След това гледам прогнозата за времето и преценявам по кое време на деня да го снимам заради конкретната светлина и сенките, които оставя денем, или направо нощем. После целият план се прецаква, защото си си забравил картата с паметта или да заредиш батерията на таблета – накрая отиваш на другия ден и си правиш, каквото знаеш.

Ляво: По пътя за Алеко на Витоша/ Дясно: Плаж в близост до Варна © Михаил Попов

Има ли разлика когато снимаш в града или извън него? В града е малко по-сложно заради забранените зони за полет, по-големия брой смущения на сигнала, милионите кабели във въдуха и какво ли още не. Сред природата трябва да се пазиш само от птици. Иначе като цветове и усещане е тотално различно. С времето започваш да виждаш повтарящи се елементи и цветови схеми в града, докато в природата всичко се променя месец за месец и едно и също място може да изглежда по четири различни начина всяка година. Разбира се, и двете си имат свой собствен чар.

Рибарско селище Ченгене скеле до Бургас © Михаил Попов

Най-въздействащите места, на които си попадал? Северното Черноморие ми е любима дестинация – Крапец, Яйлата, Тюленово и скалите наоколо са супер. Софийските крайни квартали не спират да ме изненадват всеки път с идиотски чаровната си архитектура.

Какъв е процентът на постпродукцията в такива кадри? Сложен въпрос. Зависи. Понякога е много, ако съм сглобил панорама от няколко кадъра. Не прекалявам с цветовите корекции. Не отричам, че ми се е случвало да трия хора и автомобили с цел да си изчистя композицията, но е рядкост.

Морският фар на Шабла © Михаил Попов

На кои забранени места искаш да снимаш? В Париж е забранено, а много ми се иска да видя специфичните покриви, архитектура и широките булеварди от такава гледна точка. Сигурен съм, че ще изглеждат супер. Сещам се за един куп места във френската столица, които бих посетил с някой малък и по-тих дрон.

Ляво: Село Тюленово/ Дясно: Меандрите на река Арда до село Маджарово в Родопите © Михаил Попов

Oще от въздушната фотография на Михаил Попов има тук.


Наръчник за единаци против самота и скука, част 5

$
0
0

Лятото свършва, а с него си отива и онази лежерна безгрижност, която позволява скатаване от служебните задължения и надъхваме как всичко ще бъде наред. Началото на есента е идеално време за смирено поглъщане и (евентуално) споделяне на поредния гигантски наръчник за единаци против самота и скука – бойскаутската библия за актуални сериали, ТВ предавания, аудио подкасти, книги, филми, албуми с голи жени и мъже, изложби и други занимания, способни да разсеят съзнанието от задължителната сезонна депресия с обичайната свръхдоза смислена попкултура. Искате да се застреляте в коляното от мъка по малоумните летни кинопремиери? Нуждаете се от култов 80-тарски сериал от съседна Румъния? Разочаровани сте от финала на Игра на тронове и не ви пука за новия сингъл на скучноватата Taylor Swift? Добре дошли в чисто новия наръчник, известен и като The Channing Tatum Edition. Помислили сме за всичко. Защото, нали, на кого му трябват позитивни всезнайковци, когато можем да сме си мрачни информирани господа с много интересни истории?

ФИЛМИТЕ

Късметът на Логан

Историята: Семеен мъж от Западна Вирджиния (Channing Tatum) завлича едноръкия си брат (Adam Driver) и тяхната сестра-фризьорка (Riley Keough) в сериозен план за обир на касите на NASCAR състезание в Севeрна Каролина. Към екстравагантното обирджийско трио се присъединява и ексцентричният специалист по взривовете и настоящ затворник (Daniel Craig) и още дузина запомнящи се персонажи. Казано по друг начин, Бандата на Оушън за публика, която обича абсурдните забавления.
Защо да го гледате: Скромно приетата в Щатите криминална комедия е успешно завръщане от преждевременното пенсиониране на режисьора Steven Soderbergh, който впечатлява с изключителната си работа с разнообразния актьорски състав и изграждането на достоверни персонажи от толкова добри актьори. Дори само епизодите с перхидроления и късоподстриган Bond от трейлъра са достатъчни да се разбере, че имаме работа с добре разказана история от професионалисти, които не си дават много зор, за да впечатляват с дълбочина и все пак успяват да го постигнат.
По кината: 8 септември

Kingsman: Златният кръг

Историята: Още една 135-минутна визуална екстраваганца за международната и много тайна разузнавателна агенция, която защитава сигурността и добрия вкус по целия свят и трябва да се изправи пред новото предизвикателство в лицето на безскрупулен враг рамо до рамо със съюзническата шпионска групировка в САЩ.
Защо да го гледате: Втора идиотска роля на Channig Tatum за един месец, но няма нищо случайно. Успехът на първата част Kingsman: Тайните служби в боксофиса, а и сред критиците, доказа, че симпатичният екшън на Matthew Vaughn не е обикновена комиксова екранизация ала Marvel или хумористична супергеройска история ала Шут в гъза, а многоприятна комбинация от най-доброто в Bond, замесено от свежа глътка въздух, британски хумор, холивудски мангизи за впечатляващи ефекти и екшън епизоди и задължителната ирония за подобни сценарии.
По кината: 22 септември

Още кино под формата на брилянтна научна фантастика? Стиснете зъби до 6 октомври за премиерата на епичния Блейд Рънър 2049 – продължение на историята за ловеца на репликанти в мрачното бъдеще от съзнанието на Ridley Scott, този път режисирана от Denis Villeneuve (Сикарио). Междувременно, може да се подгреете не само с досегашните супер трейлъри на филма, но и с късометражния филм Nexus: 2036 , сниман от сина на Ridley и драматизиращ важни случки от света на Блейд Рънър във времето между първия филм и предстоящата екранизация на Villeneuve.

 СЕРИАЛИТЕ

Другарю детектив

Историята: Нали не сте се съмнявали, че ще започнем със сериал с Channing Tatum? Случаят с Другарю детектив е малко по-особен. Отдавна забравеният и култов 80-тарски соц сериал за двойка румънски ченгета е открит, ремастериран и дублиран за англоговорящата аудитория от актьори като въпросния Tatum, Joseph Gordon-Levitt, Nick Offerman, Jenny Slate и Chloe Sevigny. Само че такъв сериал за усилията на румънското правителство да пропагандира комунистическия идеал не съществува и никога не е съществувал. Шестте серии на детективския сериал всъщност са концептуална шега на Amazon и създателите Brian Gatewood и Alessandro Tanaka, снимана изцяло в Румъния с местни актьори през 2016 и дублирана на по-късен етап от споменатите комедийни титани.
Защо да го гледате: Макар опитите за сериозност да се сблъскват доста често с нелепата и крайно забавна претенциозност на целия замисъл, Другарю детектив се справя прилично със задачата да изглежда като забавна сатира на комунизма през погледа на капиталистическата пропаганда. Лошото на американците е, че са прекалили прекалено много с шегата на първоначалния замисъл. Доброто – сериалът си има много сериозен сюжет с измъчен протагонист в добрите традиции на жанра и изключително внимание към детайлите и кинематографията. И отнема само три часа от живота на всеки фен, което не е за пренебрегваме.

Озарк

Историята: Съпрузите Marty (Jason Bateman) и Wendy (Laura Linney) и техните тийнейджъри Charlotte (Sofia Hublitz) и Jonah (Skylar Gaertner) изглеждат като обикновеното семейство, стига бащата да не работеше като финансов консултант, пардон, да не переше парите на втория най-голям картел в Мексико и да не трябваше да се премести в забит летен курорт в местността Озарк, за да изплати своя дълг към страховит наркобарон (Esai Morales).
Защо да го гледате: Заплетеният сюжет, мракобесна атмосфера на езерния пейзаж и страхотната роля на Jason Bateman издигат Озарк над тематичните класики ала Breaking Bad, oт които очевидно е вдъхновен. Идеален и доста стойностен 10-часов трилът за времето преди да се решите да изгледате третия сезон на Narcos.

Нюйоркска комбина

Историята: James Franco и Maggie Gyllenhaal са основните герои в американската сага за порно индустрията, зародила се в уличките около Таймс Скуеър и неговите наркотици и повсеместна проституция в най-мрачните години на Голямата ябълка. Представете си пищно облечени сводници, жрици на платената любов, изобретателни мошеници и безразлични ченгета в порочния Манхатън – ансамблов актьорски състав и персонажи от една определена прослойка, каквато само създателят на The Wire може да реализира, поне засега.
Защо да го гледате: Новият сериал на David Simon (Наркомрежа) и редовният му колаборатор George Pelecanos не е обикновена драматизирана хроника на 70-тарската порно индустрия, а умен и амбициозен анализ на платения секс, наркотиците, женомразството и обективирането на външния вид. След като рокендролът на Винил не проработи въобще, HBO се престрашава да нагази отново в Ню Йорк през 70-те години заради основополагащите моменти в бизнес, която все още не се е превърнала в индустрия за милиарди.

Най-важното от есента? Огромният ренесанс на жанра с драматизации на истински престъпления вдъхновява David Fincher да надникне в главата на серийните убийци заради Mindhunter – октомврийският хит на Netflix, базиран на изключителния роман на Mark Olshaker и John E. Douglas Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit и развиващ се в края на 70 години на ХХ век. Освен от Fincher, профайлърският трилър е продуциран и от прелестната Charlize Theron.

ТВ ПРЕДАВАНЕТО

Nuts + Bolts по Viceland

Историята: Tyler, the Creator изследва нещата, които обича и начина, по който действат и съществуват с помощта на експерти и своите лични герои. Стоп моушън филми, дизайн на кецове, приготвяне на вкусни закуски и горчица, преодоляване на гравитацията и пътуване във времето – без ограничения.
Защо да го гледате: Eдва ли можем да очакваме обикновено научнопопулярно предаване от полиформатен и безсрамно провокативен артист с нахално чувство за хумор като Tyler, нали?

ДОКУМЕНТАЛНИЯТ СЕРИАЛ

Виетнамската война по PBS

Историята: Американците обичат да се ровят в незарасналите рани на своето общество и проблемите, които никога не са били решени и оценени окончателно десетилетия по-късно. Документалистите Ken Burns и Lynn Novick работят върху Виетнамската война в продължение на десетина години, за да съберат интервюта от близо 80 свидетели и участници в дългия конфликт в десетина епизода, за да се опитат да оставят една от най-мрачните страници в презокеанската история намира веднъж завинаги.
Защо да го гледате: Съдейки по добре познатия стил с архивни кадри и фотографии и музикални мотиви на Ken Burns, няма как да се очаква нещо друго от изключително подробен и задълбочен гид из дебрите на този нажежаващ и разделящ конфликт в американското общество и политика, досущ като събитията от последните месеци.

ПОДКАСТЪТ

Corporate Lunch на щатското GQ Style

Защо да го слушате? Първият седмичен подкаст на мъжкото модно списание е още един канал за редакторите Will Welch и Noah Johnson да споделят зад кулисите на най-обсъжданите истории в GQ Style, да коментират лайфстайл новините от последните седем дни и да интервюират дизайнери, хора от индустрията, легенди на личния стил и други популярни личности от света на американското издание. Добър и сравнително кратък комплимент за хора, които са абонирани към мейлинг листа и харесват изданието, няма спор.

МУЗИКАЛНИТЕ АЛБУМИ

American Dream на LCD Soundsystem  (DFA)

Ултимативният нюйоркски прото-хипстър James Murphy има да изкупува много грехове към всички, които си купиха свръхскъпи билети за прощалния концерт на LCD Soundsystem преди пет години в Madison Square Garden. Четвъртият албум на брилянтното инди-денс комбо звучи като любовно писмо към феновете на групата заради умния си подход да не експериментира прекалено и да използва елементите от стила на групата, които винаги са работели добре в студио и на живо. American Dream звучи едновременно много познато и истински вълнуващо – десетина парчета с безкрайно препускане, които не падат под пет минути и действат венозно като епични химни, неизбежно обречени да стигнат своя връх сред море от синтезатори, добре композирани семпли и замечтания вокал на Murphy. Жалко, че не са го поканили да продуцира последния албум на Arcade Fire. 4/5

Слушай в Spotify /Купи от DFA

A Deeper Understanding на The War on Drugs (Atlantic)

Последният албум на The War on Drugs не е просто обикновен емоционален шедьовър, а истински съкровено преживяване, което трогва с богатите си нюанси на любов, отчуждение, загуба, несподелено страдание и самота и се отбелязва в дискографията като най-завършения и потентен албум на Adam Granduciel. Бившият член на Kurt Vile & The Violators има удивителният талант да композира удивителни сайкъделик рок  мелодии със стадионно темпо и размах около своите Springsteen-oви куплети, които потапят слушателите на The War on Drugs в удивителна симфония от тотален звук и внимателно полирана работа в студиото. Последното си личи най-вече в страхотните аранжименти, които съчетават солидна доза синтезатори и пиано със слайд китари и още половин дузина инструменти в експанзивни мелодии, които не звучат претрупано, а дори напротив. Макар критиците винаги да са посочвали ясните музикални влияния върху работата на The War on Drugs, всички се обединяват около думата автентичност – нещо, което липсва прекалено много в голяма част от съвременната музика. A Deeper Understanding си заслужава името. Истински грандиозен албум. 5/5

Слушай в Spotify /Купи в iTunes

КНИГАТА

Хавра на Захари Карабашлиев

Историята: След години в Америка и поредица от провали Никола се прибира в родния град за погребението на баща си, загинал при нещастен случай. Краткият му престой в България обаче се превръща в начало на рисковано разследване, което го въвлича в тъмна мрежа от интереси, престъпни конфликти и разкрития. Дотук добре. Повече от век по-рано младата руска аристократка Вера Елегина се запознава с харизматичния американски военен журналист Макгеан и двамата поемат по опасен път, който ще ги свърже завинаги със съдбата на българския народ. Уха!
Защо да я прочетете: Вторият роман на автора на 18% сиво (бестселър с 25 преиздания в България и преводи в дузина държави като Съединените щати, Франция, Полша, Словакия, Хърватия и Сърбия, без майтап) e умна и увлекателна комбинация от художествена измислица и история, вдъхновена от дългогодишно разследване на реални събития от Руско-турската освободителна война. Криминален разказ, историческа проза, драматична любовна история и книга в книгата – екстра качество напрегнат ноар и историческа хроника в едно.
Къде да я намерите: В книжарниците срещу 19 лева и онлайн тук.

Още книги? Месец на българската литература с Космонавтите само минават на Елица Георгиева и Жената на писателя на Георги Тенев.

СПИСАНИЕТО

Защо да го прочетете: 106-ият брой на Monocle разглежда постигането на деликатен баланс между работата и устойчивия смислен живот, а също и други интересно като това как Nancy Pelosi може да победи Trump, как да напуснем работа и да намерим инвеститор за собствените ни идеи, как Volvo смята да превзема бизнеса на немските производители и как да се ориентираме сред най-добрите японски производители на канцеларски материали и най-добрите нови архитекти в Индонезия.

Къде да го намерите: В Booktrading срещу 30 лева и онлайн тук.

ИЗЛОЖБИТЕ

In Sequences на Веселин Трачев

Веселин Трачев снима прогресивно случващото се около себе си през последните десетина години предимно аналогово с Olympus Mju 2 или Zenit 11, много рядко и дигитално. Първата самостоятелна фотографска изложба на 29-годишния член на Мелформатор представя кадри на по-интересните градски места и персонажи в Пловдив и представя живота и средата на едно поколение, което стои встрани от популярната култура. И за добро. От 6 септември до 6 октомври в Artnewscafe на ул. Отец Паисий 38

Български архитектурен модернизъм

Пътуващата изложба на фейсбук страницата със същото име представя малко познати примери на българската модерна архитектура, които остават в страни от вниманието на както на любители, така и на професионалисти. И понеже имаме досадния навик да съсипваме въпрносните добри примери с множество ремонти и преустройства и да ги ограбваме от собствената им автентичност, снимките в изложбата са сериозно доказателство за силните връзки на българските архитекти с европейското изкуство през първата половина на XX век. От 7 до 30 септември в Национален политехнически музей на ул. Опълченска 66

АЛБУМЪТ С ЕРОТИЧНО ИЗКУСТВО

The Art of the Erotic на Phaidon

Историята: Красива и отлично селектирана монография със 170 примера за еротичното изкуство през вековете от изключителни и много важни артисти като Titian, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Andy Warhol, Michelangelo, Rembrandt, Edgar Degas, Edvard Munch, Georgia O’Keeffe, Jackson Pollock, Lucian Freud, Louise Bourgeois, Francis Bacon, David Hockney, Gerhard Richter, Cecily Brown, Anselm Kiefer, George Condo и Anish Kapoor.

Защо да си я поръчате: Защото е хубаво да си имаме една хронологично подредена и богато илюстрирана  енциклопедия на човешката сексуалност и нейните изражения през епохите, за да сме наясно откъде започва всичко.

Къде да я намерите: В онлайн книжарницата на Phaidon срещу 128 лева тук.

ЕРОТИЧНИЯТ АЛБУМ СЪС СТРАХОТНИ МОМИЧЕТА

Lena, Тулум, Мексико, 2017 © Daniella Midenge

Sex & Cigarettes на Daniella Midenge

Историята: Шведската фотографка Daniella Midenge обича да снима силни, красиви и много чувствени жени в своята работа като човек зад кампаниите на доста сериозни марки и списания, без да забравяме, че и тя самата е доста успешен модел и артист, който си върши всичко сам – от снимането и режисурата през локациите, косата и грима. Стилът и напомня най-вече на колоси като Peter Lindbergh и Herb Ritts.

Jenna, Проходът Swartberg в Южна Африка, 2014 © Daniella Midenge

Защо да си я поръчате: Най-доброто от работата на Midenge е събрано само в един том, който обаче предизвиква да я помолим за поне още един скоро време.

Къде да я намерите: В онлайн книжарницата на teNeues срещу 120 лева тук.

Евала, че стигнахте докрай. Още самотни забавления? Припомнете си предишните четири части на наръчника ето тук.

Автомобилно порно: Jaguar E-Type Concept Zero

$
0
0

Отмести се, Tesla! Jaguar има основаниe да претендира за най-красив електрически автомобил в света с E-Type Concept Zero – любимият класически красавец на Enzo Ferrari със свръхмодерен електрически двигател и технологии от XXI век, който започва турне по изложенията от днес. Прототипът на компанията е по-бърз от оригиналния E-Type с близо секунда (от 0 до 100 км/ч за 5,5 секунди), но отговаря на същите спецификации и силует, освен въпросния двигател с мощност от 220 kW, литиево-йонна батерия, модифицирани прибори и табло и предни LED фарове в стила на оригиналната серия 1.

Добрата новина: новият електрически двигател реално е интегриран в съществуващата конструкция на E-type, което означава, че може да го смените с конвенционален XK по всяко време. А понеже шестцилиндровият XK е оборудван на почти всички емблематични модели на Jaguar като от този период , включително E-type, XK120, Mk2 и XJ6, новият електрически двигател би могъл да бъде използван с всеки от тези автомобили.

Сериозна занимaвка по джоба на малцина, но пък и добър период от време, през който Jaguar ще остане верен на своето ДНК. За момента компанията изчаква реакциите на публиката, за да реши дали да го пусне в масово производство. Дано клиентите на завода в Ковънтри да се ентусиазират.

Неделна еротика: Agent Provocateur от Anton Corbijn

$
0
0

Agent Provocateur се завръща към 90-тарската си слава и слабост към мръсния рок и опушени филми с нова колекция за есента и зимата на 2017, която напомня за онова духовито и много силно чувство за съблазняване, сила и чувственост от първите години на английската компания за секси бельо. Каталогът на кампанията Tease & Hustle и триминутното късометражно филмче са снимани от легендарния визионер Anton Corbijn (Контрол, Американецът, Най-търсеният човек и вероятно най-великите рок фотографии), който режисира жената вамп Elise Crombez и знойната руса сексбомба Magdalena Frackowiak в игра на стрип билярд пред ограничена публика и с неочакван край, докато се разхождат лъстиво с част от 12-те нови предложения с имена като Deanna, Poppy и Violetta. Нищо изненадващо като сюжет – просто Corbijn е отличният партньор, който може да снима подобна възбуждаща марка и да я озвучи с Pray for Rain на Massive Attack.

Новата колекция на Agent Provocateur е тук.

Новото H&M Studio е млади градски в планината

$
0
0

Очевидните референции в новото мъжко H&M Studio са толкова изобилни и хаотични на моменти, че едва ли могат да бъдат изчерпани описателно само с официалното име на ограничената колекция, Mountain Noir. Зад многозначителното наименование се крие нещо средно от Планината Броукбек, пост-хипстърска душа, фетишистки кожи, малцина ярки нюанси и здраво намигане към алпинизма и алпийските приключения, но не с функционално облекло, а само с леки заемки от грубата природа на спорта.

И докато в предишните сезони шведите наблягаха на вдъхновения от по-еклектичните европейски дизайнери, този сезон си имаме работа с найлонови якета с шал яки, тъмносини вълнени палта до коляното с широки ревери, едноредно закопчаване, вграден страничен колан и италиански джобове, наситено лилави текстурирани пуловери от мохер такива в оранжево с оребрена плетка, наред с прилични кожени хибриди от мъжки кубинки и туристически боти с груби подметки. Най-големите хитове обаче са двата панталона с права кройка от гладка или лак кожа, които умират за комбинация с груби обувки, черно поло и дълго палто, стига да поработим върху самочувствието за есента и зимата.

Дълго палто с широк ревер, 269 лева/ Късо подплатено палто с шал яка, 139 лева

Оранжев (119 лева) и лилав (139 лева) пуловер

Кожени панталони от гладка и лак кожа, 449 лева всеки

Хибрид от туристически боти и кубинки, 269 лева

Новата колекция H&M Studio е в согийския магазинин бул. Витоша 6 и онлайн от 14 септември.

People of Sofia с изложба на открито в парка

$
0
0

© Вихрен Георгиев/People of Sofia

Вихрен Георгиев не е особено словоохотлив за предстоящата тридневна изложба на People of Sofia в рамките на Sofia Spark Fest, но все пак споменава селектирането и излагането на повече от 50 кадъра върху площ от 64 квадратни метра в Южния парк с дежурния за него хумор. Най-големият принт ще е 200 на 150 см. Исках да се вижда от Луната и ме увериха, че даже и от Юпитер ще е възможно да се вижда при по-ясно небе с невъоръжено око. Нещо като Валя Балканска, но на фотографията, имам стремеж да съм, щото то изкуството не знае граници, както знаете. Каня всички приятели да разгледат ниския ми арт. Няма да има мартината и такива работи, но ще ви чакам, де. Девойките от популярната му серия Момичетата, които четяха екрани на мобилни телефони също ще са там, най-вероятно.

© Вихрен Георгиев/People of Sofia

© Вихрен Георгиев/People of Sofia

Изложбата на People of Sofia е на 15, 16 и 17 септември на голямата поляна в Южния парк по време на Sofia Spark Fest.

PetsOnPlace прави къщички за (малки) домашни животни

$
0
0

Любка Атанасова и Атанас Пинков, архитекти с 13-годишен опит в създаването на домове за хора, взимат присърце споделената страст към животните и се нагърбват да направят живота на домашните любимци малко по-добър, като вкарат функционална иновация с добър дизайн и в техния свят. Къщичките за малки домашни животни на PetsOnPlace са внимателно проектирани обемни предмети с характерен силует и функционално разположени отвори за забавление и влизане на светлина, които пасват отлично във всеки интериор от Ikea нагоре и не лишават косматите си обитатели от нужния комфорт за спане и почивка. Така де, ако приемате животинката за част от семейството, защо да не и подсигурите модерен и комфортен собствен дом, в който да се чувства отлично и добре защитена?

Защо решихте да се занимавате само с къщички за интериорна употреба? С идеята за къщичките започнахме на шега преди три години. Започнахме с първите макети, чертежи и прототипи на къщички за екстериорна употреба и за по-големи кучета. Първият прототип беше станал много голям като размер и много тежък, на всичкото отгоре голямото куче едва влизаше вътре поради спецификата на формата, нямаше как да създадем продукт, който е подходящ за различни породи. Затова се насочихме към леки по-малки и лесно сглобяеми къщички за вътрешно ползване, които да носят комфорт както на различните породи кучета, така и на котките. Целта беше да стигнем до повече домашни любимци, които имат нужда от своето място в човешкия свят. Започнахме на ново с чертежи, макети и прототипи, за да достигнем до сегашната форма и размер на продуктите. Разбира се, не беше лесен и гладък процес, отне ни година и половина и над 20 вариации.

С какви материали работите? Специално подбираме локални партньори, за да сме сигурни в качеството на продукта. За къщичките използваме основно висококачествена слоеста дървесина, която е лека, но осигурява нужната издръжливост. Предлагаме бял и черен вариант, както и еко модел с цвета на дървото, покрит само с естествени масла за предпазване на дървесината. Свързващите елементи са от метал – дават много добра стабилност и позволяват бързо сглобяване. Купичката ни за храна и вода има много ефектна основа от метални листове – целта ни тук беше да придадем характер на относително стандартната купа на домашния любимец.

Кои са най-неочакваните разлики при проектирането на домове за хора и къщички за малки домашни любимци? Проектирането на жилищни пространства за хора, разбира се, е доста по-сложно и комплексно. Съответно, има доста разлики, но не бих ги нарекъл неочаквани. В процеса на създаване на къщичките изпитвахме огромно удоволствие – това невинаги е така при проектите, които правим за хора. Това беше неочаквано. При проектирането на къщичката трябваше да срещнем две цели: постигането на комфортно пространство, удобно както за отдих на домашните любимци, така и за игра.

Как тълкувахте обратната връзка от кучетата, които тестваха прототипите? Много сме удовлетворени и щастливи от обратната връзка със стопаните на домашните любимци, които ползват нашите продукти. Имахме известни притесняния как животните ще приемат къщичките. Оказва се, че напразно сме се притеснявали. Фотографиите говорят сами.

Как оправдавате цената на този продукт? Не мисля, че цената трябва да бъде оправдавана. Всеки продукт има определена цена и носи някаква стойност. Уверен съм, че нашите продукти носят по-голяма стойност на домашните любимци и техните стопани в сравнение с цената, която плащат за тях. Основавам това твърдение на обратната връзка с нашите клиенти и приятелите ни, които тестваха къщичките и хранилките.

Къщичките (€249) и хранилки (€39) на Pets on Place могат да бъдат поръчани онлайн тук.

Les Girls Les Boys е демократичното бельо на Serena Rees

$
0
0

Serena Rees започва кариерата си в модната фотография и реклама, преди да се премести да работи във Vivienne Westwood и да се срещне бъдещия си (в последствие и бивш) съпруг, с когото основават малък бутик за бельо в лондонския квартал Сохо през 1994. Няма как да не сте чували поне веднъж за него, защото Agent Provocateur успява да се разрасне от скромен любовен проект до сериозна и много разпознаваема марка с бутици в повече от 30 страни в целия свят.

Rees продава марката покрай развода си с Joseph Corré за приличните стотина милиона долара през 2007 и очевидно е имала достатъчно време да обмисли следващата си стъпка в бизнеса с приятна интимност. Les Girls Les Boys e нова марка за бельо и младежки стрийтуеър, който се рекламира пред новото либерално поколение с концепцията от леглото до улицата и предлага нов полово неутрален (дълга тема – бел.ред.) поглед към съвременната идентичност и сексуалност през очите на жена, създала възможно най-провокативното и секси бельо за последните 25 години.

Самата Rees коментира дебютната колекция от близо стотина модела като демократично и самоуверено почитане на любовта и приятелството между различни хора без налагането на нереалистични очаквания от двата пола, което си личи и по цените бельото, комбинезоните, тишъртите, пижамите, боксерите и суетвъртите с качулка от €25 и €150 и номерацията от XS до XL. Новият сексапил според Rees явно трябва да размие границите между у дома и на улицата. Нямаме нищо против.

Les Girls Les Boys е тук.


WeTransfer снима филмчета за велики музикални фотографи

$
0
0

Студиото на WeTransfer продължава да инвестира сериозно в културно съдържание и наема Rankin и неговата креативна агенция The Full Service да снимат Тhe Backstage Sessions  серия от три къси видео интервюта с някои от най-великите музикални фотографи, които разказват историята на най-популярните си кадри. Самият Rankin има достатъчно опит със снимането на висшата лига в рок и поп музикаta (The Rolling Stones, U2, David Bowie, Blur, Björk, Oasis), но смята за необходимо да отдаде почит и на своите любими знаменити легенди Gered Mankowitz, Kevin Cummins и David Montgomery – все имена, чиято работа познавате, но едва ли някога сте познавали самите тях.

Сесията на David Montgomery за The Rolling Stones и особено онзи кадър на Mick Jagger с обложката на Sticky Fingers наобратно ми е една от най-любимите снимки въобще. Окачил съм си я в хола у дома.

Всичко, което Kevin Cummins някога е снимал с Morrissey, David Bowie, Ian Curtis и Joy Division – няма начин да не сте засичали и да не познавате неговата рок фотография.

Видях фотографията на Gered Mankowitz за пръвя път на 15 или 16 – прословутата корица на The Jam и техния албум This Is The Modern World ми е оказала огромно влияние.

Ще се ходи на Aznavour, няма начин

$
0
0

Serge Gainsbourg е мъртъв. Jacques Brel е мъртъв. Johnny Halliday и Etienne Daho не са се засилили да идват. С Lescop още не сме се разбрали, така че няма как да пропуснем дебютния софийски концерт на 93-годишният симпатяга с фънки тиранти от снимката горе. Скромният цар на добрия стар шансон Charles Aznavour има по-забележителна, продуктивна, дълга и интересна кариера дори от властелини като таткото на Enrique Iglesias например.

Откритието на Edith Piaf е жива и здрава легенда на карабетния джаз и френски поп е в доста добра форма и не спира да изнася концерти през последните години на пет езика и с възможността да избира от репертоар, включващ близо 1200 песни в 294 албума. Стоте милиона продадени копия от безкрайната му дискография му позволяват да надрастне удобното определение френският Frank Sinatra и да се позабавлява с участието в повече от 70 филма.

Роден в семейството на арменски имигранти Aznavourian разтапя с тенор и прочувствени песни за любовта като She (част от саундтрака на романтичния блокбъсър Нотинг Хил), La Mamma, La Bohème, Paris Au Mois D’aout, Tous les visages De l’amour, Et Moi Dans Mon Coin и още стотици други, както се разбра в предишния параграф.

Организаторите на концерта в София са решили да го поканят в Арена Армеец, а не в някоя по-камерна и подходяща зала, но обещават да ограничат капацитета на залата до 5500 човека и да я преобразят във френски театрален салон с драматичен декор и червен килим. Звучи почти невъзможно, но да видим.

Charles Aznavour е в Арена Армеец на 30 ноември. Билетите са между 60 и 200 лева в мрежата на Eventim.

Ревю: Take Me Apart на Kelela

$
0
0

Проблемът с артисти като Kelela Mizanekristos е не само в дългото чакане и завишени очаквания след успеха на дебютния й микстейп Cut 4 Me и EP Hallucinogen, но най-вече в донякъде оправданите притеснения дали може да овладее магнетична харизма, неоспорим талант и наистина удивителен глас в пълнокръвен, завършен, балансиран и вълнуващ албум не само на първично, но и на по-съкровено ниво. И докато през 2013 авангардното Warp-ско арендби на Kelela от Cut 4 Me бе едно от най-модерните и непредсказуеми неща в тогавашната независима поп музика, четири години и доста подобни артисти по-късно няма как да не се запитаме дали не е изпуснала правилния момент да издаде дебюта Take Me Apart. Или, казано по-простичко, дали годините в колаборации с Gorillaz, Danny Brown и Adam Bainbridge (Kindness) и турнета с The xx не са я отклонили прекалено много от пътя, за да и позволят да се намести доволно, а защо не и да води парада от масата на Solange, SZA, Аbra и FKA twigs.

За щастие, Take Me Apart надхвърля въпросните очаквания не просто с напредничаво и иновативно електро-арендби в рамките на 14 парчета или с полирани до съвършенство олдскул напеви. Дългосвирещият дебют на Kelena е страшно добре изпипан и сложен микс от 90-тарски вокали и футуристична продукция, която бърка с двете ръце в класиката, посяга моментално към главата и замайва с непрекъснатото разкриване на нови и нови детайли и добре възбудено изследване на всички аспекти на разлюбването и това, което следва. Още първите строфи от откриващото Frontline дават да се разбере, че това не е още един албум с обикновени любовни песни. There’s a place you hold I left behind, I’m finished/ Since you took your time, you should know why I’m quitting маркира безпогрешно увереността на жена, която знае коя е, какво не, какво да и кого иска или не иска. Пасивната агресия в този нощем и много чувствен албум продължава и по-надолу в текста с You don’t know my bed/ Tonight you might find out/ Open up my window/ Once you’re in there’s no way out, но и не само там, а и в продукцията на редовните заподозрени Jam City, Arca, Kwes и Bok Bok.

И докато характерът и индивидуалната специфика на повечето инструментали могат да предизвикат обширни анализи, то истинската сила и феноменалност на Take Me Apart се дължи на моментално разпознаваемия глас на Kelela и смелостта, с която достига отвъд границите на своите вокални възможности. Авангардната продукция на хора като Arca е способна да задуши всеки изпълнител, но тук си имаме работа с глас, който приковава, владее, насича и ръководи безпогрешно музиката с всяка изминала секунда. Всяко следващо прослушване разкрива неподозирани детайли не само от споменатите инстурментали, но и от начина, по който Kelela води всяка мелодия от начало до край по забележителен начин (Blue Light). Подобни игри най-вероятно са отнели доволно много часове в студиото, за да бъдат изгладени до съвършенство, но Kelela поразява още по-безкомпромисно, когато пее почти акапелно. И докато едноименното парче за бурни сексове очарова не само с пулсиращ бийт и недвусмислен текст за синергията между менталното и физическото привличане (Boy, you don’t know my bed/ Well tonight you might find out/ Open up my window/ Once you’re in there’s no way out), смирената електрoника на Bluff и Altadena й позволява да се извиси величествено като феникс над пепелта от всяка несигурност в личния живот и да влиза все по-дълбоко в съзнанието и емоционалността на всеки от нас с всяко следващо слушане. Жестока работа.

Take Me Apart (Warp) е на пазара.

Boyscout подкаст –Михаела Бориславова

$
0
0

© Златимир Араклиев

Михаела Бориславова е противоречива жена и това е най-малкото, което можем да кажем за нея. Дългогодишното познанство с един от дискретните топмодели на Ivet Fashion е разкрило не само изключителния професионализъм по време на работа и стряскащата откровеност с приятели и познати, но и онази така рядко срещана нормалност, непривична за голяма част от девойките в нейния бранш. 27-годишната красавица с неподражаеми вежди и категорична харизма на италианска киноактриса въздейства противоречиво заради умелия сарказъм и хумор, с който се забавлява в разговорите, увереността, с която отстоява (понякога) радикалните си (в добрия смисъл) виждания по болезнени социални теми и спокойствието, с което афишира любовта си. Въпросните противоречия обаче винаги имат едно и също обобщение – Михаела просто е онова момиче и императрица на леопардовите щампи с черна котка Бегемот и вълчица Лупа вкъщи, което е хубаво да познаваш не само по работа, но и съвсем приятелски заради многочасовите разговори на крак по тераси или в крайни столични квартали.

Как си, момиче? Какво правиш? Уча много, пътувам за удоволствие, работя и се уча да обичам нещата около себе си, които не мога да променя.

Кои например? Преди влагах прекалено много във всичко лошо, което се случва около мен и което изпиваше енергията ми. Но се опитвам да променя това и да приемам живота си с отворени обятия.

Омръзна ли ти моделството? Не. И съм сигурна, че един ден, след време, ще ми липсва много. Но аз пораснах, вече съм голямо момиче и докато растях усетих, че искам и мога да правя още неща.

Сподели какво те влече напоследък в такъв случай? Уча бизнес и маркетинг и смятам да се занимавам с това, докато уча следващата степен. Чета и се интересувам от всякакви неща в тази сфера – фондови и стокови борси, например.

Какво научи от моделската професия? Научих, че понякога не трябва да търсиш проблема вътре в себе си. Научих се да преглъщам обиди, характери и не-та. Научих, че има прекрасни хора, с които съм имала и все още имам щастието да работя. И не на последно място – научих се да се грижа за себе си. И не говоря само за готвенето, прането и събирането на багаж.

© Златимир Араклиев

Обръщаш ли внимание на предразсъдъците на хората или вече си свикнала? Хората се хранят от предразсъдъци. Любимото ми е, че моделките са глупави – обикновено казано от хора, които цял живот са мечтали да правят това, но не им се е получило. Ако обръщах внимание, нямаше да съм тук.

Последните дни се говори много за Harvey Weinstein и отвратителния начин, по който се възползва от властта си, за да унижава, насилва и спи с актриси в продължение на десетилетия. Имала ли си подобни случки в твоя бранш и как реагира? В такива огромни мащаби – никога и съм благодарна за този късмет. Имало е хора, които са се опитвали да злоупотребяват с положението си, но са били безкрайно умерени и са разбирали отказа ми. Но съм чувала потресаващи истински случаи и този човек е един в морето от хиляди като него. Те винаги ще са там, независимо от всичко – винаги ги е имало и винаги ще ги има за съжаление, но не пожелавам на никого да се сблъска с подобно чудовище.

Какъв е начинът да бъдат елиминирани? Нямам идея. Надявам се гласност. Всичките тези обвинения и викове за помощ би трябвало да са начинът, времето ще покаже. Но това няма да стане утре, нито този месец. Трябват да минат десетки години преди неразвитият човешки индивид да спре да се възползва от положението си.

Няма как да не попитам и как възприемаш модерния феминизъм… Всяка жена трябва да живее по начин, който я кара да се чувства щастлива – работейки или не, майка или не, с човек до себе си или не. Феминизъм е просто поредният етикет, който слагаме за да ни е по-лесно. Но нека не бъркаме свободата да имаш личен избор с това да спреш да си бръснеш краката.

Ти си дете на 90-те, какво ти липсва от това време? Детството. И мисля, че на всички хора, на които им липсват 90-те, им липсва точно това. Децата имат едно огромно предимство – не изпитват носталгия, поради липса на дълбоки спомени. 90-те за мен са именно това: носталгия по нещо, което никога няма да се върне – хора, години, музика. А ако трябва да спомена нещо конкретно от 90-те – уличният стил на обличане.

© Златимир Араклиев

Кои са личните ти герои? Ще се повторя, но те си оставят същите – майка ми, баба ми, приятелят ми (фотографът Златимир Араклиев – бел.ред.). Невероятни хора, безкрайно различни един от друг и всеки сам по себе си герой както в моите очи, така и в собствения си път. Има толкова много неща, на които ме учат всеки ден – все ми се струва, че изпускам нещо.

Това ли е основният ти страх в живота, поне в момента? Цял живот се страхувам от това, че изпускам нещо, че нямам време, че закъснявам, че нещо няма да успее да се случи, че всичко трябва да е в точно определен час. Това си личи и в ежедневието ми, в което си причинявам стрес, на себе си и околните, постоянно бързайки за някъде.

Каква е идеята зад твоя Boyscout подкаст? Музиката, на която ме научи баща ми, песните, които винаги ще го водят в съзнанието ми. Баща ми, освен баща и още милион неща, за мен винаги ще бъде първият сив касетофон (двукасетъчен!), който ми купи и с който ме приспиваше.

Водил ли те е по концерти? Не, за съжаление. Последно си обещавахме да отидем на ТОТО, но така и не се случи, поради куп причини.

Имаш ли някаква лична история с песните от подкаста? Баща ми беше истинска енциклопедия за много неща, също и за музика. Помня как влизах в кухнята, докато по телевизията върви VH1 и той започваше да ми разказва всичко за парчето – от годината на записване до детството на втория басист на групата. Слушаше всякаква стойностна музика и мразеше пошли неща. Много от песните в траклиста ми ги е показал той, а на някои от тях съм го научила аз. Помня, че със седмици търсих една точно определена версия на Leonard Cohen-овата Hallellujah, на която той страшно държеше. Винаги ще съжалявам, че така и не я намерих.

На какво друго те научи и за какво си му благодарна? На много неща, на които един баща може да научи дъщеря си. Той ме обожаваше и аз него също, въпреки всички и въпреки всичко, което може да се случи в един човешки живот. Благодарна съм му, че бе човека, който беше. Визуално съм негово копие, така че ми е дал още нещо – външният вид, който по една или друга причина ме е водил по пътя ми до днешния ден.

© Златимир Араклиев

Връщам се към траклиста и неслучайното присъствие на Висоцки и Любе. Ползваш мейл и Facebook на руски, калъфчето ти за телефон е с портрет на Путин, обожаваш Москва. Какво те привлича в руската култура и как възприемаш тяхната политика? Помниш ли, че преди милион години ме попита каква съм била в предишния си живот? (Помня, даже го записахме на видео – бел.авт.) Аз ти отговорих, че съм била императрица Екатерина Велика. Понеже все още раста, повече емоционално, отколкото физически, все повече вярвам, че човек се преражда. След пътуването ни в Москва това чувство се засили стократно, чак до болка. И не, не съм била Екатерина, но някога съм била някъде там. Преди да тръгна на училище майка ми ме е попитала какъв език искам да уча. Отговорила съм руски, доколкото едно 6-годишно момиченце осъзнава какво го питат. Този отговор ме отведе в руска гимназия, която възпита в мен любов към руската култура, която аз упорито и с огромна страст поддържам и до днес. Нямам логично обяснение. Не желая и да имам.

Иначе руската култура за мен има едно име – Есенин. Ако на някого му е интересно – google.ru. Колкото до музиката като такава, за да слушаш руска музика, трябва да си наясно с руския бит и култура, иначе едва ли ще разбереш каквото и да е било. За това аз не просто чувам Висоцки, аз мога да ти разкажа ужасно много неща за живота му. Това важи за десетки други изпълнители, писатели, поети, исторически личности, космонавти. Ето на какво още ме е научил тате – не просто да чувам, а да зная.

Не мисля за руската политика. Не мисля за чиято и да е била политика, тъй като не се смятам за достатъчно компетентна по темата. Колкото до Путин и въпросното калъфче – той е блестящ дипломат и смея да твърдя, че съм достатъчно запозната с темата, за да мога да го твърдя. Качествата му на политик не мога да коментирам, но калъфчето е просто закачка с всички онези, склонни да го приемат твърде лично.

Направи един интензивен курс по руска култура за русофоби – какво да чуем, видим, прочетем и т.н.? Нищо. Не ви трябва, няма да ви е интересно. За мен всяка дума, завършваща на -фоб е породена ако не от страх, то от абсолютно невежество по дадена тема. Това се отнася и за голяма част от съвременните русофоби. Омразата надделява над културата. Абсолютна грешка е бъркането на понятията руска култура, литература, бит и кухня и Съюз на съветските социалистически републики. Не мразете. Оставете хората да обичат каквото им се обича. Но както казах – няма да ви е интересно, ако предварително сте решили, че мразите нещо и това се отнася за всеки вид -фоби. Така че не си губете времето.

Oк тогава, перифразирам – интензивен курс по руска култура за начинаещи русофили? Затворете очи. Дишайте дълбоко. Сега забравете за Путин, Сталин, Ленин и всяко друго име, което просто сте чували, но не знаете кой точно седи зад него. Сега си пуснете операта Княз Игор на Александър Бородин, направете си чай (или си сипете една водка) и се опитайте да прочетете нещо на Михаил Булгаков. Ако предпочитате поезия, може и Пушкин. Оставете историческите предразсъдъци за малко и ще видите, че черният руски хляб далеч не е за изхвърляне.

Михаела Бориславова е тук и в Instagram.

БГ остриетата на Manly пробиват в Америка

$
0
0

Patriot, oт 88 до 190 лева

Тъпа шега, но нямаше как да се сдържим. Съвсем сериозната и сравнително млада българска компания Manly обаче има сериозни амбиции да се наложи до водещите производители на пазара на къси остриета в Щатите с продукт, който е изцяло български и в най-добрите традиции на големите от Швеция, Норвегия, Швейцария и Япония. Ръчно изработените ножове с фиксирани и сгъваеми остриета на марката се изработват от корозоустойчива стомана 440B и D2 и естествени материали за ръкохватките като екзотична дървесина, биволски, телешки и еленски рога – идеални компаньони за лов, риболов, оцеляване в хората и ежедневно носене. Избирайте според нуждите между траперския Desert Ironwood (199 лева), тактическия Peak с черна, оранжева или камуфлажна дръжка (89 лева), флагмана Patriot (89/198 лева) или красивия Comrade (90/100 лева) и имайте предвид, че пристигат с доживотна гаранция. Единственото срамно нещо в цялата работа е, че се запознахме с Manly едва след приятелското подсказване на американските колеги от Gear Patrol, ама какво да се прави – по-добре късно и сигурно, отколкото никога.

Peak, 89 лева

Comrade, 100 лева

Desert Ironwood, 199 лева

Ножовете Manly са онлайн тук.

Интервю: Рут Колева

$
0
0

© Михаил Новаков

Макар казармената й дисциплина и брутална целеустременост да е разкъсвана непрекъснато от нискочестотен смях, Рут Колева може да преподава майсторски класове по менажиране на инди (в смисъла на независим, а не на инди) кариера на артист без аналог на съвременната българска сцена. Било то поради добре премерена продуктивност, било поради амбиция, било поради космополитен поглед, отраснал в Бахрейн, Индия и Тайланд, Рут продължава да натиска симпатично в посоката на сексапилната поп музика, която си ляга в едно легло с модерния нео соул, фънк и джаз и има вътрешноприсъщ непукизъм относно това дали, къде и откого ще бъде харесана. Последният й албум Confidence. Truth се появява по-малко от седмица преди втория концерт на певицата в Зала България – добър повод да си поговорим за записи с дяволски добри музиканти, социално-отговорни каузи дефиницията на инди артист пар екселанс.

Как си? Истината е, че последните дни ми е много натоварено и стресът ми идва малко в повече. Като видя резултата от това, което правим, ще бъда много доволна. В момента преживявам синдрома да си артист в България, а именно да вършиш всичко сам.

Както казва общият ни приятел Банев, инди артист пар екселанс. Хаха, инди артист пар екселанс означава да разнасяш флайъри и плакати, да си организираш сам репетициите, звука, осветлението, визуализациите и всичко, което се случва в залата на този концерт. Добавяме преговорите с лейбъли и някой концерт в друга държава броени дни по-рано като този в Белград и добиваш ясна представа. Трудно ми е, но не се оплаквам. Цялата тази случка е много позитивна, защото правя това, което обичам.

Остава ли ти време за музика? За правене на музика в момента нямам абсолютно никакво освен времето, отделено за репетиции. Самото то е наистина важно, защото си е творчески процес на изглаждане и структуриране на парчета за концерта, за да ги изпълним максимално добре. Имам сериозното желание да започна да пиша нови неща за следващия албум още в деня след концерта в зала България. Имам една такава насъбрана енергия, която трябва да бъде вложена в музика и единствено липсата на физическо време ме лишава от това да го направя. По-важното е, че се чувствам в много творчески период, наистина.

© Михаил Новаков

Как ти се отразява клуб 27? Еми все още съм жива, има половин година това да се промени, хаха.

Някакви сериозни катаклизми по този повод? Първата половина на 2017 бе много трудна, имах разни здравословни проблеми, които явно на 27 започват лека-полека да се отключват. От юни нататък всичко се преобърна и подреди само и единствено заради смелостта и решителността да направя една крачка и да променя нещо в живота си. Бях заседнала в статична позиция. Няколко месеца съществувах, без да имам ясна идея, амбиция, мечти и дори желание за живот, много гаден период. Сега слънцето е грейнало и чувствам как наистина ценя случващото се с мен. Не си позволявам лукса да отмятам с лека ръка успехите и възможностите, които ми се отварят.

Колко често изпадаш в такъв период на безтегловност? Май е за първи или втори път. Предните случаи е било свързано с някакви лични драми и любовни истории, които са ме изкарвали извън релси. Сега вече е на по-различно ниво. Освен това не мисля, че има нещо в личния живот, способно да ме вкара обратно в този безтегловен филм.

Значи си доволна, уверена, неспокойна… Последното е заради организацията на концерта, иначе чисто музикално се чувствам уверена и по-скоро спокойна.

Как се случиха нещата покрай албума Confidence. Truth – кога, с кого и колко време го записва? Идеята за албума се роди след запознанството ми с Георги Линев (Kan Wakan – бел.авт.) през 2015, когато се беше прибрал у нас за първи път от доста години насам. Директно ми предложи да направи албум заедно, което автоматично ме вкара в много динамичен филм да мога да се организирам, да намеря средства и да измисля изобщо как да се случи това. Явно е било писано, защото имах уникален шанс да записвам в музикалните студия на Red Bull, които ме подкрепиха в това начинание, а също и да работя с невероятни музиканти – пианистите Ron Avant (The Free Nationals, Anderson .Paak, Snoop Dogg) и Jameel Bruner (брат на Thundercat), Gene Coye (барабанист на Flying Lotus) и още много други.

Заминах за Щатите с няколко демо записа, там колаборирах с други автори, влязохме в студио да ги структурираме и се получиха много приятно. Две седмици плътно в студио от 9 сутринта до 10 вечерта. В края на втората седмица бях уморена точно преди вокалните записи, след като всеки един ден съм работила с музикантите, за да бъда част от процеса. Това обаче е най-важната част и не позволих умората да има негативен ефект върху записите. Периодът на смесване и мастериране на албума, онова полиране на на песните и добавянето на интересни звуци беше дълъг. Записахме двадесетина музиканти от Софийската филхармония за пет песни с аранжиментите на Владимир Джамбазов, които допринесоха много за звука и атмосферата на този албум. Албумът бе готов в началото на 2017 и излезе първо в Япония, защото имам добра фен база и подкрепа от лейбъла там – пожелаха да имат ексклузивитет и пуснаха втори тираж само седмица след издаването. Сега се появява и у нас и се надявам да заживее свой собствен живот.

Усещаш ли го като нещо минало? Ами не, защото тепърва ще издаваме още сингли (освен появилите се досега Oceans, Run и Tokyo – бел.авт.) и видеоклипове, на които много държа. Животът му не е свършил, а тепърва продължава и ще набира сила, защото излиза на пазара и е достъпен…

…чисто творчески? Пак не, защото тепърва ще го изпълнявам на живо. Силата ми винаги е била повече там, отколкото студийните записи. Правя музика, защото сцената ми дава най-голямата мотивация и сила. В този албум се чувствам много по-уверена и по-истинска, защото имах по-голям креативен контрол и повече собствени мисли и чувства в него. Тепърва ще ги разгръщам на концерти. Разбира се, това ще бъде повод да канализирам някакви нови емоции – правиш нещо, връща ти се някаква емоция, задвижваш я в нещо друго и така.

Къде е твоето място на сцената и къде е мястото на последния ти албум? Не мога да предвидя нещо, което не знам как ще се случи. Много ще се радвам, ако този албум получи някакъв международен живот сам по себе си, но в България той няма еквивалент – не мога да го наредя до нещо. Аз съм по-скоро инди артист, който не прави инди музика, а соул, фънк, джаз и поп.

Как усещаш еволюцията в твоята дискография? Скокът между първия (Within Whispers) и втория албум (Better) бе много голям. Better бе сериозна коцнептуална заявка, която ми отвори много врати на международно ниво, включително случващото се в Япония и това, че стигна до Mark Ronson. Такива неща, въпреки че Better е по-бутиков, джазов и некомерсиален албум. В него има композиции и звуци, заради които се гордея със себе си – все пак го издадох на 22 и си беше сериозен скок. Първият албум малко не го броя, защото беше експеримент, направен в България и нямах никакъв контрол върху това, което се случва с него. Тогавашният ми продуцент (Боби Иванчев – бел.авт.) финансираше продукта и креативният ми контрол не бе особено значим. Разликата между втория и последния вече не е толкова голяма, защото вдигнах нивото още с Better. В Confidence. Truth обаче се разгръща една по-уверена жена. Има някакво становище това, което правя. Предполагам, че следващият албум ще бъде най-стабилен като послание и като емоция. Поне така го виждам, защото нямам намерение да спирам да правя това, което правя. Всичко се случва с градене, особено когато си артист от малка държава в Източна Европа без абсолютно никакъв адекватен музикален бизнес. Нещата да се случват бавно и с малки крачки, но все пак се случват.

Връща ли ти се емоцията от периода преди излизането на първия албум? Трябва да си уверен и стабилен физически и психически, защото не е лесно. Вече нямам страх, защото нямам много сериозни очаквания. Стъпила съм здраво на земята и знам, че нещата не се случват с магическа пръчка. Страх нямам, защото вече съм го правила и имам само позитивна емоция как ще се развие и случи и до какви хора ще стигне. Страховете са предимно при големи събития като концерта с филхармонията, защото е нещо голямо и много трудоемко, което се случва на живо пред хора и имаш само един шанс да го направиш добре. Няма значение, че се налага да правя безумни неща като това да търся лампи и поставки за щрайховете или да купувам тоалетна хартия за тоалетните на музикантите в залата в деня на концерта (истинска история от последния, честно), след което да се гримирам, да облека дългата рокля до земята и да изляза да изпея 15 песни. Това е без значение за публиката, тя е там, за да те чуе.

Не те ли е страх да не затънеш в посредственост покрай всички допълнителни неща, които ти се налага да правиш? Не. Най-позитивната ми черта е умението да разграничавам. Дори по време на записите в Ел Ей си бях определила някакви дни, в които изключвах телефона, паркирах в храстите до един безлюден плаж, слизах с една тетрадка на пясъка и прекарвах часове в писане на текстове. Ама такова, абсолютно самостоятелно, защото човек трябва да може да разграничава различните дейности. Не искам да правя аналогия с родителите, които се прибират след работа и трябва да поемат семейството, но все пак е някак си схематично-идентично. Знаеш кога трябва да си артист, през останалото време си бачкатор. Това е положението.

© Михаил Новаков

Умишлена ли е трилогията с имената на трите албума? Случайно се е получила. Истината е, че оставям заглавията сами да си дойдат. Албумите не идват с някакво конкретно име. Просто в процеса на работата и докато го слушам след това изскача нещо, започва да се наслоява и да живее като име. Всичките си имат някакви лични послания. Така съм ги усетила, а и никога не ги кръщавам с идеята за маркетинг, продажби и така нататък. Трябва да го усетиш.

10 стегнати парчета във време, в което всички умират да правят 90-минутни албуми с 20 парчета и безброй интерлюдии. Лесно ли редактира? Отпаднаха доста парчета от първоначалните композиции. Не беше лесно за редактиране, защото при демо версиите не знаеш кое най-много ще го усетиш. Исках да е стегнат и да няма никакви пълнежи, които са там само, защото трябва да наблъскаме нещо. Сведохме го до безкомпромисен минимум, в който се разказва цялостна история. Не виждам смисъл от интерлюдии, защото нямам какво да кажа в тях, което го няма в песните.

Не съм много убеден. Хаха, ми така е било в конкретния момент.

Facebook активността ти говори друго. Трябва ли артистите да използват своята платформа, за да реагират и коментират социални проблеми? Социалната позиция е задължителна за всеки човек, който има досег със шоубизнеса, защото това, щем или не щем, движи света. Съдържанието, което ние като музиканти, актьори и каквото и да било други бълваме е в центъра на медийния интерес. Последните няколко седмици във вечерните новини се говори за Kevin Spacey, а не за терористични атаки в Близкия изток, да речем. Шоубизнесът е изключително интересен за хората. Артистите трябва да имаме социална ангажираност и позиция по различни въпроси и да използваме своето влияние, каквото и да било, в полза на обществения интерес, а не за да изкараме някой лев.

Има ли такива послания в Confidence. Truth? Предпочетох да вложа предимно лична емоция и това, което ме вълнува, макар че… Следващият сингъл What You Say To A Girl? разказва за отношението към жените в България. Имаме сериозен проблем с домашното насилие и това не е измишльотина, с която си чешем езиците. Не става въпрос само да биеш жена си, а в генералното отношение към тях. Опитахме се да го пресъздадем от една по-различна перспектива в клипа с участието на Цветана Манева. Това е моето единствено политическо послание в Confidence. Truth.

Друго? Принципно не се обръща никакво внимание на психичното здраве и няма нито една институция, която действа за превенция на самоубийствата в България. Ние сме една от водещите държави в Европа по този показател. При все, че имаме четири сезона, хубаво лято и така нататък, хората в активна възраст от 18 до 40 имат психични проблеми и не малка част от тях решават да сложат край на живота си. Това са заболявания и състояния, които могат да бъдат лекувани или овладявани лесно, но за тях просто не се говори и не се обръща никакво внимание нито от държавата, нито от частни институции. Това е сериозен проблем у нас и в друг аспект, защото се случват сериозни инциденти, било то в училища, било то с ритани баби в Бургас, било то със зверски убийства на жени от хора с психични проблеми, които не са били добре диагностицирани и лекувани своевременно.

© Михаил Новаков

Работиш предимно и почти изцяло само с мъже. Сблъсквала ли си се с нежелани сексуални аванси и тормоз? Да, но не в прекия ми работен кръг. У нас не се разбира много какво е сексуален тормоз. Често пъти е по-скоро психологически, отколкото физически, а доминацията на силния пол си проличава дори в битовото ежедневие. Моята лична история с нежелан сексуален аванс не беше с хепи енд и единствено младостта и неразбирането на ситуацията ме спасиха тогава. В музикалната индустрия има много жени, които страдат от сексуални аванси и какво ли още не (чувала съм за крайно грозни случки). Проблемът е ценностен, но и до възпитание. Няма уважение, но и много мъже не разбират, че не значи не.

Какво да правим тогава? Да се образоваме и да се научим да не гледаме на артистите, хората на изкуството и всички останали като на месо.

Има ли прогрес в решаването на модерните напоследък социални проблеми? Мислиш ли, че Холивуд и шоубизнесът са политически коректни, справедливи с цветнокожите и малцинствата и толерантни към жените само, когато им е изгодно? Това, което се случва, не е справедливост, а по-скоро медийно замъгляване на ситуацията и корена на проблема и лов на вещици.

Confidence. Truth (самиздат) е на пазара. Концертът на Рут Колева и Софийска филхармония е този четвъртък, 16 ноември, в Зала България. Билетите струват от 15 до 45 лева в мрежата на Eventim.

Boyscout подкаст – Благовеста Николова

$
0
0

© Михаил Новаков

Благовеста Николова закъснява, но не пропуска да се появи с многократно отрепетираното здравейте или добър ден и една от онези дискретни усмивки, които издават добрата й преценка за ситуациите и характерите, в които попада и с които се сблъсква. Допреди години, Бети заговаряше и снимаше добре облечени и симпатични хора в София като част от несъществуващата вече U-lica. Понастоящем, зеленооката девойка променя човешки съдби в IT компанията Questers, пътува за концерти на любимите си изпълнители и се запилява по малко непознатите места в градовете, в които попада. По-важното обаче е, че през последната година придобива докторска степен по специалността what it feels like for a girl и може да води майсторски класове по жизнени цикли и преодоляване на житейски катарзиси.

Как си, какво става теб? С две думи – добре съм. На пръв поглед простичък отговор, но се оказа, че май няма нищо по-трудно, от това човек (или в частност аз) да се чувства добре – със себе си, с живота, който води, с нещата, които му се случват, независимо хубави или лоши. Опитвам се да си живея живота такъв, какъвто е, да приемам и ценя нещата, които идват по пътя ми. Да живея без излишности и без излишен позитивизъм, най-вече. Дори се научих се да си пия кафето чисто. С други думи, които не са мои, но пък много харесвам – grow through what you go through.

Защо закъсняваш винаги? Не е нещо, с което се гордея, но да, все още закъснявам постоянно и винаги – всеки ден за работа, за срещи, за полети, за всичко. Kато цяло в един момент спрях да се опитвам, да стигна навреме, явно не ми се получава. Винаги съм се възхищавала на хората, които подраняват – гледах едно интервю с Obama, в което казва, че винаги трябва да пристигаш поне 10 минути по-ранo и че това е една от най-силните му страни. Обсъждала съм темата и с професионалисти, и се оказа, че по този начин хората се опитват да привличат внимание, което ми се стори много странно, защото аз съм човек, който не обича да е център на внимание и съм доста затворена. Но явно други процеси действат на подсъзнателно ниво. Очевидно няма и да съм следващият президент на САЩ.

© Михаил Новаков

Опиши настоящата си работа и занимания? Работя в сферата на човешките ресурси и информационните технологии. Опитвам се да помагам на хората да се развиват всеки ден, да се учат от грешките си, да не се страхуват да говорят – за проблемите си, за трудностите, които срещат, за нещата, които ги вълнуват, защото, както и в личните взаимоотношения, повечето проблеми идват от недостатъчното общуване между хората. Едното от най-основните неща при работата с хора е не да им дадеш готово решение, а да ги насочиш в правилната посока, така че те сами да стигнат до него. Както и да разберат, че е важно да се чувстват щастливи, от това, което правят.

Имате ли проблеми със сексуалния тормоз в работата, а и по принцип в индустрията? Не се е случвало някой да дойде с такова оплакване, но за съжаление съм сигурна, че сексуален тормоз има във всяка индустрия и на всяко работно място, и съм на мнение, че трябва да се говори за това. Други въпроси на дневен ред са дискриминацията на работното място и това, защо жените са по-ниско заплатени от мъжете, например.

 Лесно ли се уволнява човек? Най-общо казано не е приятно, когато се стигне до това, но е част от работата и от живота, и в крайна сметка не е краят на света. Опитвам се винаги да представя ситуацията като нова възможност, защото това е точно така. Както се казва, когато една врата се затвори, друга се отваря и винаги се радвам, когато хората подхождат зряло към нещата и не влагат излишни емоции и нерви. It is what it is.

Използваш ли HR техники в избора и комуникацията с приятели и ако да, какви? Май използвам много цитати? Иначе по-скоро е точно обратното – прилагам техники от живота в работата си с колеги. Едно от най-важните неща е да изградиш доверие у хората, с които работиш, защото точно тогава можеш да си им най-полезен. Когато те чувстват близък и когато се обръщат към теб за помощ, защото виждат в теб по-скоро приятел, отколкото административно лице, тогава знам, че съм си свършила работата добре.

© Михаил Новаков

Дай някоя бърза и безболезнена техника от горните, която може да ни помогне. Едно от най-простите неща е да се научим да изслушваме и да се научим да чуваме. Без излишна напудреност и без прилагане на HR техники и практики, на които, ако трябва да съм честна, никога не съм била фен (тук следва заклеймяването ми в HR-ските среди). Имам чувството, че мнозинството от хора се вълнуват единствено от собствената си персона, обичат да говорят най-вече за себе си и собствените си проблеми, обичат да дават съвети и в същото време не са истински заинтересовани от човека отсреща. И без излишна критика, тя не помага на никой.

 Много пътуваш напоследък – какво успя да научиш за себе си през последните си пет пътувания в Европа и по света? Това с пътуванията е малко особено. Като всички хора, много обичам да пътувам, но цялото околосветско пътешествие, което започнах миналата година, всъщност си беше пътуване към себе си. Наскоро препрочетох Физика на тъгата на Георги Господинов, бях забравила този откъс, който до голяма степен е валиден, поне за една част от пътуванията ми:

Зa дa зaбрaвят еднa връзкa, някои опитвaт безрaзборен секс, a aз опитaх безрaзборнa геогрaфия. Избирaх случaйни грaдове, пътувaх обикновено с влaк, сменях гaри и хотели. Всички туристи бяхa по групи или по двойки, aз обикaлях сaм из площaдите, които от един момент зaпочнaхa дa изглеждaт едни и същи. Приличaх нa човек, който искa дa изостaви собственaтa си изостaвеност зaд някой ъгъл. Кaто някой търсещ отдaлечено и непознaто място, където дa пусне котките нa тъгите си, тaкa че те никогa дa не нaмерят обрaтния път. Знaеш ли колко е трудно дa се отървеш от котки?! Те притежaвaт невероятно чувство зa дом, особенa пaмет.

Това, което научих е, че няма как да избягаш от себе си и от проблемите, с които се сблъскваш дори да отидеш на другия край на света. По-скоро трябва да ги посрещнеш фронтално, а не да ги замиташ под килима и да си казваш, че всичко е наред. Научих и колко важно е всъщност, човек да познава себе си, да отдели време, за да се изучи и да се погледне отстрани, да се срещне със себе си. 

© Михаил Новаков

Имаш ли някакъв точно определен саундтрак, докато пътуваш или както дойде? Всяко пътуване си има точно определен саундтрак, да. Той се случва много естествено, не е нещо, за което мисля предварително. Много обичам чувството, когато слушам музика, тя да ми навява точно определени спомени, за точно определено време и място. Така е и с повечето парчета от подкаста.

Каква е неговата концепция? Имаш ли лична история с парчетата в траклиста? Концепцията на моя подкаст е да разкажа една много лична история, с малка част от песните, които слушах on repeat през изминалата година. Много различни емоции стоят зад избора на всяко парче, тъй като миналата година емоциите и чувствата бяха водещи, и всяко едно от тях ми напомня за конкретна ситуация, чувство, усещане. За хората, които бяха до мен и за тези, които не бяха. Всъщност това е символиката на името – моята двадесет и девета година. Има едно такова разбиране за живота, което казва, че той се дели на три етапа по 29 години и че всеки нов етап има нов смисъл и носи нови уроци. При мен се случи точно така – след 29-тия ми рожден ден миналата година навлязох в един съвсем нов етап, животът ми претърпя 180-градусов обрат, разделих се с човек, с който прекарах 8 години от живота си и в общи линии преживях много силен личен катарзис. И всъщност прекарах изминалата година в разбиране, приемане и осъзнаване, въпреки че още от самото начало, знаех, че всичко се случва, така както трябва да се случи и че всичко се случва с причина. Еми, вече съм на 30.

И как се преживява подобен катарзис? Трудно. Но пък хубавото е, че си научаваш урока. В началото го отнасят най-близките ти хора. Тези, които ти предлагат безусловна си любов и подкрепа, помагат ти да си опаковаш багажа , носят товара заедно с теб, знаеш, че те са винаги там, но това е път, който всеки трябва сам да извърви. В някакъв момент си даваш сметка какво ти се случва, защо ти се случва и също така, че и това ще отмине. И то отминава.

© Михаил Новаков

Представяш ли си го като саундтрак на някое парти и ако да, какво? Честно казано, не ми се струва много парти моя подкаст, просто защото повечето парчета са бавни и би се получило едно малко по-емоционално парти. По-скоро е музика, която можеш да слушаш вкъщи сам, с някой любим човек или пък с приятели – изпробван е и в трите ситуации и пасва идеално на всяка! Може пък да измислим нова концепция за тъжни партита, сигурна съм, че ще привлекат голяма аудитория, като вашия наръчник за единаци против самота и скука. Сигурно ще трябва хората да са с маски обаче, че повечето се притесняват да си признаят, когато са тъжни или нещастни.

Защо така правят според теб? Защото е трудно, а хората не обичат да им е трудно. Обичат лесните решения и също така да бягат от реалността.

Как искаш да умреш? Ха! Не съм мислила по този въпрос, но се сещам за The Smiths и and if a double-decker bus, crashes into us, to die by your side is such a heavenly way to die. Въпреки че човек се ражда и умира сам, ми се иска да съм от малкото късметлии, които остаряват щастливо с някой до себе си.

И накрая да умрете заедно като в Тетрадката или както дойде? Не си спомням какво се случва в Тетрадката, но така или иначе краят е близо и всички ще умрем.

Благовеста Николова е тук.


Неделна еротика: Nipples от Matt Lambert

$
0
0

Лековатото определение неделна еротика е малко подвеждащо тази седмица, защото си има работа с пореден епизод от социална кампания, която няма никакви изгледи да спечели, поне засега. Въпреки това, режисьорът Matt Lambert, сценаристът Alex Holder и моделът-активист Adwoa Aboah използват Nowness, за да се противопоставят на лицемерното цензуриране на женските зърна в съвременната (онлайн култура) с късометражното филмче Nipples провокативен монтаж от всевъзможни кадри и смело римувано писмо като  критика на срама от интимността и псевдо скандалите, които прекрасните женски зърна предизвикват в днешното общество и неговите социални медии. Ако не нещо друго, то поне доста добър и много естетски катализатор на още един разговор за сексуалност, идентичност и двойни стандарти.

Милко Бояров прави първите бижута на Atelier Té

$
0
0

Суровият минимализъм върху косматите ръце по-горе е дело на дяволски талантливия дизайнер и парти животно Милко Бояров и симпатичния мустакат предприемач Omar Hallawi, двамата приятели зад новата марка за бижута Atelier Té. Базираното в Цюрих комбо се събира за дванадесет метални пръстени, гривни и висулки от дебютната колекция Space Algae, които са измислени в Швейцария, направени на ръка от доверен занаятчия у нас и позлатени в Германия по най-добрия начин, само и само да се появят в провокативните двусмислени снимки на берлинския артист Florian Hetz и върху ръцете и вратовете на ценителите съвсем скоро.

Каква е концепцията на новата марка и колко важен е Цюрих за нейната естетика? Omar Hallawi: Винаги съм смятал бижутата за произведения на изкуството, които могат да бъдат открити в галерии и са направени от кадърни артисти с огромни познания за материалите, с които работят. Тяхната стойност се определя от дизайна и майсторската изработка, а не просто от стойността на материалите, от които са изработени. Това е основното вдъхновение и концепция зад марката – исках да съживя тези модели от суров метал в най-добрата възможна галерия, а именно човешкото тяло. Atelier Té няма амбиции да създава нещо модерно, красиво или която там дума използвате обикновено, когато говорите за бижута напоследък. Предпочитам да се потопя в творческия процес с дизайнерите и да изследвам различни начини на огъване на метала – да го увиваме около пръста и да го въртим докато най-накрая не се получи пръстенът, който желаем. В днешно време е невъзможно да ограничиш марката си в едно място. Първата колекция е съвместна работа с артисти и занаятчии от целия Европейски съюз. Цюрих е страхотна база, но възнамерявам да работя с артисти, чиято работа ме вдъхновява, независимо къде живеят.

Как бихте описали дизайн естетиката на ателието и какво е значението на определението полово флуиден в описанието на марката? OH: Естетика може да бъде описана с две думи: суров минимализъм: простотата е толкова красива и успокояваща. Винаги съм се възхищавал и вдъхновявал от артисти като Gijis Baker, които могат да трансформират обикновени геометрични форми в красиви предмети, независимо дали става въпрос за бижута, мебели или скулптури. Вярвам, че половата флуидност е бъдещето на модата. Но казвайки това не бих твърдял, че съм имал някакъв особено силен стремеж да създам полово флуидна колекция. Чисто и просто, исках да създам нещо, което ме привлича естетически независимо от пола, за който е предназначен. Всичко останало се получи от само себе си.

Защо Милко? OH: Фен съм на неговата работа откакто се запознахме преди четири години. Бужитата му за фотосесии са произведения на изкуството, достойни да бъдат излагани в галерии. В интерес на истината, един от неговите модели наскоро бе включен в експозицията на музея Swarovski. Имам късмет да работя заедно с човек, когото ценя истински не само като работа, но и като естетика. Макар и да е сравнително ново име в света на бижутерията, опитът и знанията на Милко наистина ми помогнаха да накарам Atelier Té да измине пътя от началните скици до реални продукти.

Основното вдъхновение зад първата колекция? Милко Бояров: Подводните създания. Любовта ми към архитектурата и минималистичното изкуство като цяло също повлияха доста върху финалната концепция за моделите и начина, по който се получиха. Много ми е трудно да спомена само един източник на вдъхновение за тази колекция, защото при мен всичко е доста смесено.

С какви дизайнери искате да работите занапред? OH: Мисля, че двамата с Милко все още не сме реализирали целия си потенциал и се надявам да работя още повече с него и за в бъдеще.

Колекцията Space Algae на Atelier Té е в онлайн магазина на марката след десетина дни и в цюрихския бутик Opia от 7 декември.

Лист печели с велики авторски корици

$
0
0

Лист е най-младото от престъпно скромната шепа български бутикови издателства с безкомпромисно качествената селекция на литература с превъзходно оформление, което няма как да посрами своите автори и връща истинското значение на думата художествен обратно там, където му е мястото. Основен виновник за амбициозните книги на издателството е неговата създателка Гергана Димитрова – дипломиран юрист с дългогодишен опит като репортер и редактор на печатни медии, който изкарва над десетилетие в Труд и Милениум, преди да основе Лист през втората половина на 2016.

Съвсем очаквано, Димитрова държи на качествената литература и книги и избира различни сътрудници за превод, корици, оформление и печат за всеки отделен проект само и само крайният продукт да е красив и смислен. Така и става. Превъзходната литература на César Aira, Tom Stoppard, John Barth, Italo Svevo и Sandra Cisneros си партнират със страхотни български художници, графични дизайнери и илюстратори като Костадин Кокаланов, Милена Вълнарова, Кирил Златков, Борис Праматаров и Ина Бъчварова.

Защо Лист се бори по интелигентен начин срещу липсата на естетика в българското книгоиздаване? Не бих го нарекла борба. Единственото, което наистина ни вълнува, е да правим хубави книги. Подхождаме към всяка една концептуално, като към колективно произведение на изкуството – всеки, който участва в създаването й, трябва да даде най-доброто от себе си. Избираме внимателно хората, които ще работят по съответното произведение – всеки от тях е важен за цялостната визия и съдържание на книгата. Такива са не само художникът, който трябва да има отношение към текста и стилът на романа да му пасва, но също преводачът, редакторът и коректорът. Жалко е, че досега издаването на книги зависеше само от това, което очакват читателите. А трябва да признаем, че техният вкус е оформян през годините на социализма, когато малко неща са се отклонявали от соцреализма в изобразителното изкуство. Това толкова е деформирало окото на българите, че дори семпла естетика без претенции ги кара да се чувстват дискомфортно. Не смятам обаче, че читателите имат вина за липсата на естетически вкус – такива са ги направили издателите, които не искат да рискуват. Напоследък обаче това се променя. Не само ние държим книгите да са красиви.

Фрагмент от жестоката работа на Борис Праматаров за Химера на John Barth – роман от три свободно свързани части, подобно на митичната Химера, съставена от три животни (обикновено лъв, коза и змия), които разказват за невъзможността за сантиментални еротични и сериозни отношения между мъже и жени в брак и любовна връзка, когато мъжът е самоосъзнат като герой, докато съпругата му край него остарява.

Как избирате артистите за отделните заглавия? Първоначалният замисъл на книгите в детската серия Детски шедьоври от велики писатели бе строго определен. Капка Кънева помогна много за избистряне на идеята и да си дам сметка кое е възможно, а кое – не. Авторите на приказките са много известни писатели, които са повлияли на световната литература и вече са се превърнали в класици. Техните произведения за деца обаче са малко познати и трябва да се представят по подходящ начин. Досега в световен мащаб подобна селекция не е правена, и въпреки че всяка от книгите е илюстрирана от изключителен световен художник, ние решихме, че нашите трябва да се илюстрират от български художник, като всеки от тях ще се подбира да подхожда като стил на конкретния текст. Това предполага разнообразие, което би се вписало само в много изчистен проект за поредицата – затова заложихме на минимализъм, за да оставим пространство за художниците. Затова всяка от книгите е бяла – изключение е само Пчелица от Anatole France, която Любен Зидаров си представи в зелено. На същия принцип избираме и преводачите на книгите.

Случвало ли се е да решите да илюстрирате дадено заглавие с един артист, но след това двамата да се спрете на някое друго? Тъй като подборът на книгите се прави предварително, е по-трудно да се сменя една книга с друга, но все пак досега нито един художник не е сметнал, че съм избрала за него неподходяща книга.

Има ли някакви граници пред илюстраторите? Как протича процесът на работа по всяка една корица или вътрешна илюстрация? Когато избирам художник за определена книга, знам предварително на какво е способен и какво бих могла да очаквам от него. Затова му давам пълна свобода – единствено определяме количеството илюстрации. И досега не съм сбъркала. С кориците подходът е същият, но там може да работим по повече от един вариант.

Илюстрацията на Милена Вълнарова за един от двата тома на Левиатан от Thomas Hobbes – успешна илюстрация на прехода от средновековното към модерното мислене във Великобритания.

Как се постига балансът между визуално впечатляваща корица и добър текст? Синхронът между текст и корица е лесен – просто трябва да го правят подходящите хора. И художникът трябва да прочете книгата предварително. Костадин Кокаланов например имаше доста философска концепция за създаването на корицата на Мрамор от César Aira – неговата космическа визия беше преминала през музиката на Thelonious Monk.

Мoгат ли кориците на Лист да се развият в дигитални проекти и анимации за електронните издания? Могат и вече се опитваме да го правим. Всяко нещо трябва да може да живее по повече от един начин, да се мултиплицира. Изкуството през последните години се движи точно в тази посока. И литературата не трябва да изостава.

Книгите, които искате да издадете през 2018? Искам да направя най-впечатляващата детска поредица, която да оформи вкуса на децата и към визуалното, и към добрата литературата. В серията ще влязат още приказките на E. E. Cummings, илюстрирани от Юлиян Табаков, приказките на Sylvia Plath с концептуалните неща на Капка Кънева и други. Поредицата може би вече се очертава точно така, но това е само началото.

Корицата на Костадин Кокаланов за Мрамор на аржентинеца César Aira – странна и сюрреалистична история за уморен от живота застаряващ мъж, когото самите дълбини на делника запращат в непредвидимо приключение.

Книгите на издателство Лист са в по-добрите книжарници и онлайн тук.

Ревю: War & Leisure на Miguel

$
0
0

Като почти всеки осъзнал се през 90-те години съвременен ърбън артист, 32-годишният Miguel Pimentel се граби страшно талантливо с пълни шепи от рок и соул музиката на своите предшественици от 80-те и я преобразява отчайващо добре в алтернативно арендби на границата с масовия поп ала Bruno Mars. В последното няма нищо лошо, защото именно тази тенденция му позволява да окупира комфортно някакво средно положение между тотално комерсиалния и не особено изненадващ напоследък The Weeknd и тотално непредсказуем певец и композитор като Frank Ocean например. И докато критиците се опитват да набутват експериментаторството на предходните му почти шедьоври с психеделична душа Kaleidoscope Dream и Wildheart някъде между Prince, 90-тарския Stevie Wonder и класическите мъжки гласове ала Marvin Gaye, Miguel продължава да пердаши един много самоуверен и на моменти брилянтен арендби поп с равна доза китари и хубав креватен бас за слушалки.

War & Leisure не пропуска обичайните теми на Pimentel за секс, любов и хедонизъм, но момчето от Ел Ей е пораснало доста от времето на The Pussy is Mine и няма как да не се се завърти с коментар върху проблемите и абсолютния социален и политически хаос в Америка на Donald Trump. Независимо дали ви звучи като музика за любов и парти по време на холера или просто като фрагмент от Меланхолия в алтернативна реалност, четвъртият албум на Miguel блести с изключителната продукция на факири като самия титуляр и други сериозни агенти като Happy Perez, Steve Mostyn, David Sitek, Raphael Saadiq и Jeff Bhasker – дистортнатите китари и атмосферични калифорнийски звуци се вият около дръм семпли, които удрят право в простата, преди да се качат и няколко етажа по-горе с пристъпите на гениалност не само в музиката, но и в текстовете, за които малко по-долу.

Докато жанровете в тази брилянтна и безболезнена амалгама от поп, фънк, арендби и 80-тарска полу-яхт рок очароват със своята лекота и странна чудатост, Miguel използва гласа си, за да пее, вие, рапира и хармонира по-разнообразен начин и да подчинява мелодиите по подобие на Kelela. Разбира се и малко за съжаление, и в War & Leisure си има няколко очевидни недостатъци. Основните проблеми в War & Leisure са (вероятно) неловкия стремеж към по-радиофонично звучене след търговския неуспех на предшественика Wildheart, което може да подразни съвсем леко Miguel-опуристите и да го изкара от авангарда на модерните арендби експериментатори.

Същото важи и за странното, но определено комерсиално решение да разчита на тежко експлоатирани гости като Travis Scott (Sky Walker) или пък да използва абсолютно незабележимите беквокали на симпатичната Kali Uchis в тежкарската латинопоп пачанга Caramelo Duro (една от десетте най-добри поп песни на 2017, няма спор). И макар на моменти да оплесква нещата с леко постни и неособено похвални текстове за подобен артист като него, Miguel умее да компенсира и с квинтесенциални за характера на албума бисери като Don’t forget to hold on tight/ While we Stevie Wonder through the night в Pineapple Skies. Мамка му и талант.

War & Leisure (RCA) е на пазара и в Spotify.

(NSFW) Интервю: Видове от Йоан Гълъбов

$
0
0

Характерната индивидуалност на Йоан Гълъбов си личи не само от шаманския му външен вид с дълга брада, геометрична татуировка на главата, трескав поглед и незабравим дрескод, но и по начина, по който избягва работата за популярни медии и свръхкомерсиални клиенти и предпочита да натиска предимно върху собствената си модна марка Minoar (заедно с дизайнера Теодора Спасова) и спорадичните артистични сесии като Видове – тематичен жанров проект, който представя женското тяло в алтернативна среда на масово възприетата еротика. И макар секцията в личното му портфолио с кадри от проекта да е кръстена с красноречивото Fleshly, Гълъбов следва много по-сериозна философия и мисия, за които можем да си поговорим.

Как е животът напоследък? Какво се случва с Minoar? Животът си тече и съм благодарен, че ме дарява с време, което мога да изпълня с креативни проекти и занимания. Работата ни по Minoar и по-конкретно моята част в марката е основното ми ежедневно и нощно занимание. Дотолкова фокусиран, че времето за концептуални фотографии е по-малко. Въпреки това, желанието ми не стихва.

Worn & Torn © Йоан Гълъбов

Каква е основната идея зад Видове? Защо реши да снимаш такъв тип артистична еротика? Видове е просто нарицателно и заглавие. Идеята е да няма конкретна идея, но все пак е фокусирана върху божественото създание – жената. Главната провокация да снимам в такава мисъл и стилистика е породена от нуждата да деформирам визията на голото тяло, да му придам нещо повече от просто красиво и нежно тяло. Проблемът на подобен тип фотография генерално е нейната консумация – кадри с голи жени имат висок рейтинг в 99% от случаите единствено заради самия модел и неговите форми. Аз търся по-художествен и концептуален прочит, където зрителят може да изпита малко повече и по-различни емоции освен онези, свързани с формите на жената.

Worn & Torn © Йоан Гълъбов

Makizushi © Йоан Гълъбов

Какво не харесваш в съвременната комерсиална актова и еротична фотография? Това, че са масови и с етикет еротични. В момента, в който сложим етикет на нещо, то става ограничено, изчерпано и поставя голяма творческа стена. Както споделих по-горе, и тук важи същото – проблемът, че фокусът е върху сексуалността и просто красотата на тялото. Намирам го за плоско. Разбира се, подобна фотография винаги ще има и е редно да има за масовата публика, но аз никога не съм искал да бъда масов фотограф. Затова и не харесвам да снимам за редица комерсиални медии, тяхната еднаквост ме поболява естетически. Моята цел е да събуждам интерес в по-малки аудитории от хора, с които имаме допирни точки.

Кои са основните ти вдъхновения като фотограф за въпросната серия? Както на много други фотографи – вдъхновението е женското тяло, но с разликата, че някои от сесиите са провокирани от храна: японска кухня (Makizushi), миризмата на червен пипер (An Impure Breed) и така нататък. Зад всяка сесия има конкретна провокация, породена от личните ми интереси и възбуди. Те не са обявени, разбира се. Те са тайната частица, която придава специфичен живот на всяка сесия.

An Impure Breed © Йоан Гълъбов

Говориш за древността като място, където сексуалността, плътта и формите на женското тяло са издигнати в култ. Малко по-конкретно? Отношението ми към жената го намирам много сходно с това на древните народи и дори още по-назад във времето. Жената винаги е била издигана в култ и формите са й били подчертавани. Любопитно е какво отношение са имали всички древни цивилизации към сексуалността и колко важна е била тя. Всичко, свързано с жената, върви паралелно с естетични области като поезия, музика, рисуване. Естетиката сама по себе си е женствена, тя не може да бъде мъжествена.

Как избираш различните модели за тази серия и кога се ражда идеята? Винаги е различно и искам да бъде по-непринудено и непланирано. С времето научих, че колкото повече планиране и идеи има човек, толкова по-ограничен става и невидимата стена пада пред него. Обичам да работя с модели, които никога не са позирали преди подобна сесия и петнайсет минути след началото виждат красотата в процеса, усещат енергията на бъдещите резултати и са отдадени изцяло.

Bootyland © Йоан Гълъбов

В по-голямата част от кадрите липсват лица – вълнуваш се повече от формата или от характера ? Тематиката е основен момент, всичко се върти около първичната ми хрумка, която рядко е свързана с женското тяло. Все пак страстта ми към тялото доминира и това изключва лицето в много случаи.

Какво да си пуснем, докато ги разглеждаме? Ето този лайв сет на Merlin, Suduaya и Sufi’s Life.

Entracte © Йоан Гълъбов

Мястото на еротиката сред останалата част от твоята работа? Еротиката е едно много откровено и лично-емоционално място във фотографията за мен. Извън нея се старая да бъда максимален професионалист и педант и всичко да бъде издържано, тъй като работя предимно с клиенти и хора, които разчитат на добър краен резултат.

Къде е границата между голото тяло като обективиране и обикновена еротика и голото тяло като изкуство? Голото тяло само по себе си е просто плът, нашите съзнания са тези, които придават стойност на тялото. Ще дам пример: един зъб е красив само когато е поставен по най-правилния начин в нечия красива усмивка. Ако извадим този зъб и го погледнем такъв, какъвто е, то той няма естетическа стойност и повечето хора биха го намерили дори за грозен. Това е илюзията на нашето съществуване.

Something in the water © Йоан Гълъбов

Йоан Гълъбов е тук. Еротичната фотография на господина е тук.

Viewing all 807 articles
Browse latest View live